Uncategorized

Spadochron i pewność siebie, czyli jak to możliwe, że coaching działa

Ostatnio zapytałam moją trzyletnią córkę, czy potrafi skakać ze spadochronem, odpowiedziała od razu, bez mrugnięcia – tak! Ten maluch nie wie, co to w ogóle jest spadochron i nie ma pojęcia jak to jest skoczyć z pędzącego samolotu na wysokości kilkuset metrów nad ziemią, ale jest przekonana, że może to zrobić i na pewno wie, że może spróbować.

Już dawno zaczęłam zastanawiać się nad tym co nam się stało od momentu, kiedy byliśmy bardzo mali, gdy wierzyliśmy, że możemy wszystko, aż do teraz, kiedy znaczna część z nas zanim coś zrobi, zada sobie w głowie 40 razy pytanie: Czy ja się do tego nadaję? Czy potrafię? A co jeśli się nie uda? Co inni powiedzą? Co pomyślą? Jest przecież tyle osób, które zrobią to lepiej niż ja? Pytania niebezpiecznie mnożą się w naszej głowie karmione dwoma idealnymi składnikami budującymi niską samoocenę nawet u tych osób, które można spokojnie nazwać ekspertami. Niskie poczucie własnej wartości i mała pewność siebie generują czarne myśli i ciągną nas w dół.

Ciekawe jakby wyglądał nasz świat, gdyby wszystkie ograniczające przekonania zniknęły z naszego pola widzenia i myślenia, i gdybyśmy całkowicie szczerze mogli sobie powiedzieć:

Tak, zrobię to. Jestem w tym dobry!

W trakcie sesji coachingowych widzę jak często pojawia się temat pewności siebie i jak ważne jest poczucie własnej wartości doceniane nie tylko przez siebie, ale i przez tych, który są dla nas ważni.

Lubię moją pracę, bo często widzę jak ludzie poprzez budowanie własnej świadomości zaczynają tworzyć swoje mocne przekonanie o tym, że mogą zrobić to, co chcą.

Dzisiaj jest środa, ale tak naprawdę mam wrażenie, że to poniedziałek.

A w poniedziałek warto zapytać siebie:

Co bym zrobił, gdybym się nie bał?

Magdalena Piekło [ ACC ICF Coach ]