Uncategorized

Straszna zmiana – co zrobi ciało migdałowate, żeby cię zatrzymać?

Czy zauważyłeś u siebie pewien schematyczny mechanizm, który zaczyna cię blokować, gdy postanawiasz zmienić coś w swoim życiu? Robisz plany, opracowujesz idealną wizję, przechodzisz do działania i nagle zaczynasz odczuwać niepokój i dyskomfort. Zdarza się, że niepokój ten, pojawia się już na etapie myślenia o tym, co chcesz zrobić.
W głowie rodzą się czarne myśli: „przecież ja tego nie potrafię”, „nie uda mi się”, „są inni, lepsi ode mnie, to oni zrobią lepiej”… Te myśli mają jeden jasny cel: ZATRZYMAĆ CIĘ.

Lęk przed zmianą jest zakorzeniony w fizjologii mózgu i, gdy zaczyna przejmować kontrolę zrobi wszystko, żeby zablokować twoją pomysłowość i sukces.
Za ten proces odpowiedzialne jest ciało migdałowate, które znajduje się w śródmózgowiu.
Pełni ono kluczową rolę dla naszego przetrwania – kontroluje reakcję „walki i ucieczki”, czyli mechanizm alarmowy, który chroni nas w sytuacjach zagrożenia.

Jego funkcją jest stymulowanie poszczególnych partii ciała do działania w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Ciało migdałowate dokonuje tego poprzez spowalnianie lub zatrzymywanie działania innych funkcji, takich jak racjonalne i twórcze myślenie. To znaczy, że mózg odłącza automatycznie twoją kreatywność i racjonalne myślenie w trosce o ciebie. Martwi się, że w momencie zagrożenia nie będziesz dostatecznie skoncentrowany na ucieczce. Czyli dąży do tego, żeby w pierwszej kolejności zapewnić ci stały poziom bezpieczeństwa.

Tysiące lat temu ten mechanizm bardzo się przydawał w momencie, kiedy człowiek był narażony na niebezpieczeństwo, oddalając się od znanych i bezpiecznych miejsc.

Podstawowym problemem z ciałem migdałowatym i reakcją „walki i ucieczki” jest to, że
wspomniany alarm włączany jest za każdym razem, gdy chcemy zerwać ze starymi, bezpiecznymi nawykami.
Mózg jest tak skonstruowany, że każde nowe wyzwanie, czy też okazja do zmiany wiążą się z
pewną dozą strachu. Nieważne, czy wyzwanie polega na rozpoczęciu nowej pracy, spotkaniu
nowej osoby, zmianie miejsca zamieszkania, zmianie stylu życia czy naszego wyglądu i otoczenia. Ciało migdałowate ogranicza, a czasami blokuje, nasz dostęp do kory mózgowej, która stanowi „myślącą” część mózgu.

Świadomość istnienia mechanizmów obronnych, które nas blokują, gdy chcemy zrobić coś nowego, jest pierwszym etapem w walce w ciałem migdałowatym.
Co jeszcze możesz zrobić, żeby radzić sobie ze strachem i czarnymi myślami, które generuje mózg?

Pracuj na swoich mocnych stronach i na doświadczeniach, które są dowodem na to, że potrafisz sobie poradzić.
Przypomnij sobie trzy ważne momenty w swoim życiu. Momenty, w których udało ci się osiągnąć sukces, zrealizować pomyślnie swój plan.

Jakie talenty, umiejętności i kompetencje pozwoliły ci, to osiągnąć?

Dlaczego udało się to właśnie tobie?

Pomysł o emocjach, które towarzyszyły ci w trakcie dążenia do celu i, gdy udało ci się osiągnąć to, co chciałeś?

Co czułeś? Jakie emocje ci towarzyszyły?

Niech te myśli będą twoim pozytywnym drogowskazem. Zachowaj je na chwile, gdy staniesz przed nowymi wyzwaniami.

Trzymam kciuki.

Artykuł ukazał się na stronie:

https://www.linkedin.com/pulse/straszna-zmiana-co-zrobi-cia%25C5%2582o-migda%25C5%2582owate-%25C5%25BCeby-ci%25C4%2599-zatrzyma%25C4%2587-piek%25C5%2582o

autor: Magdalena Piekło [ACC ICF Coach]