Carol Dweck na podstawie badań podzieliła ludzkość na dwie grupy.
Na tych z nastawieniem na rozwój i na tych z nastawienie na trwałość. W swojej książce „Nowa psychologia sukcesu” podaje milion przykładów, dlaczego nastawienie na rozwój ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze życie i na to jak udaje nam się realizować swoje cele i spełniać marzenia.
Ludzie z nastawieniem na trwałość ( fixed mindset ) są przekonani, że talenty, cechy, kompetencje, zdolności, inteligencja są STAŁE, czyli mamy na nie ograniczony lub zerowy wpływ.
To znaczy, że rodzimy się z pewnymi cechami, których nie możemy zmienić ( urodzony sportowiec, muzyczny talent, talent do przedmiotów ścisłych, urodzony pianista…) Oczywiście cudownie jest mieć talent, ale badania pokazują, że cudowny dar, z którym się rodzimy może sprawić, że tak bardzo się z niego ucieszymy, że przestaniemy pracować, rozwijać się i doprowadzimy do sytuacji, że osoby, które nie mają co prawda wielkiego talentu, ale ciężko i konsekwentnie pracowały, osiągnęły zdumiewające wyniki.
Nastawienie na trwałość to przekonanie, że jeśli chcę być w czymś dobry, to muszę być doskonały od samego początku, a porażka jest dowodem na to, że czegoś mi brakuje.
Sukces jest definiowany jako coś, co ma pojawić się w cudowny sposób i bez wysiłku.
Ludzie z nastawieniem na rozwój są o wiele bardziej wyluzowani jeśli chodzi o popełnianie błędów i ponoszenie porażek. Uważają, że porażka to wydarzenie w ich życiu, które jest idealną sytuacja do nauki, a nie coś do definiuje ich tożsamość.
Wysiłek, praca i samorozwój to główne czynniki sukcesu, który jest przekraczaniem własnych ograniczeń, a nie porównywaniem się z innymi. Nie chodzi o szybkie dojście do perfekcji, tylko o stopniowe stawianie czoła przeciwnościom. Porażka to rezygnacja z dążenia do rzeczy, które naprawdę mają dla Ciebie wartość.
Główne założenie: potencjał, który człowiek może osiągnąć jest nieznany.
Jak bardzo te wnioski wpływają na pracę w obszarze przywództwa?
Carol prezentuje dwa typy przywódcy, który ma nastawienie na trwałość i nastawienie na rozwój.
LIDERZY Z NASTAWIENIEM NA TRWAŁOŚĆ Fixed Mindset |
LIDERZY Z NASTAWIENIE NA ROZWÓJ Growth Mindset |
Wierzą we własną wrodzoną wyższość. |
Zadają pytania i są w stanie przyjąć trudne odpowiedzi. |
Żyją w świecie, w którym niektórzy z natury są lepsi i gorsi. Muszą wciąż udowadniać, że należą do tych pierwszych, a firma staje się jedynie narzędziem do realizacji tego celu. |
Nie starają się udowadniać, że są lepsi od innych. Nie poświęcają czasu i energii na ochronę przekonań innych na temat ich wrodzonych uzdolnień |
Nie uczą się własnych błędach. |
Analizują własne błędy, wykorzystują feedback i na jego podstawie modyfikują strategie. |
Działają wg modelu: „lider geniusz i jego mali pomocnicy” uważają, że geniusz nie potrzebuje doskonałego zespołu tylko pomocników, którzy będą realizować jego wspaniałe pomysły. |
Dbają o swój zespół, o rozwój każdej osoby, zapewniają szkolenia, programy mentoringowe. Wierzą w to, co powiedział Richard Bradson: „Otaczaj się ludźmi, którzy są mądrzejsi od ciebie, a twoja firma będzie się rozwijać” |
Nie chcą widzieć własnych niedociągnięć, wolą pielęgnować własne Ego |
Uczą się na własnych błędach Mają odwagę, żeby zapytać swój zespół: „Co mogę zrobić, żeby być lepszym liderem?” |
To jest dobry moment na chwilę refleksji i pytanie:
Gdzie ja jestem jako liderem? Gdzie chcę być?
Firmy mogą wspierać nastawienie liderów i zespołów poprzez kreowanie kultury geniuszy lub kultury rozwoju.
Pracownicy w firmach, gdzie panuje nastawienie na rozwój bardziej ufają swojemu pracodawcy, częściej podejmują rozsądne ryzyko i działają innowacyjnie.
UWAGA dobra wiadomość:
Nastawienie to zbiór przekonań, mają one wielką moc, ale istnieją tylko w Twojej głowie i podlegają Twojej kontroli.
Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad własnym nastawieniem, zapraszam na warsztaty i sesje indywidualne, w trakcie których wypracujesz własną strategię planu, który pozwoli Ci przenieść się w miejsce, w którym chcesz być.
ZADANIE NA DZIŚ:
Zastanów się jak możesz pomóc pracownikom rozwijać się?
Zrób listę strategii i je wypróbuj.
Trzymam kciuki.
Magdalena Piekło | Executive Coach | Agile Trainer | ICF Coach